Bilgiler

 : 
on 2009/1/28 14:46:09 (874 okuma)

Muğla’nın Dalaman ve Ortaca ilçelerini arasında sınır oluşturan Dalaman Çayı’nın dün akşam saatlerinden itibaren bölgede etkili olan sağanak yağışların etkisiyle taşması sonucu, çevrede birçok ev, tarla ve yollar sular altında kaldı.

Türkiye’nin en fazla yağış olan bölgelerinin başında gelen Muğla ilinde hafta sonundan itibaren devam eden etkili sağanak yağış, bugün sabah saatlerinden itibaren sel baskınlarına dönüştü.

Dalaman Çayı’nın taşması sonucu ortaya çıkan sel baskınlarından en fazla etkilen merkezlerin başında Ortaca’ya bağlı Akıncı ve Fevziye köylerine gelirken, büyük miktarda maddi hasarın meydana geldiği taşkınlarda ölen ya da yaralananın olmaması teselli oldu. Yollarında sel suları nedeniyle adeta göle döndüğü merkezlerde zaman zaman trafik akışında da aksamalar yaşanırken, yetkililer herhangi bir zararın ve can kaybının olmaması için gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Meydana gelen sel baskını ile ilgili bilgiler veren Akıncı Köyü Muhtarı Şefik Gökçen, “Köyümüz 80 yıllık bir köydür. Ova üzerinde kurulmuştur. Dalaman Çayı’nın zaman zaman taşması sonucu bölgede ciddi maddi zararlar ortaya çıkıyor. Çok şükür ki bugüne kadar can kaybı olmadı. Nasıl halkımız evlerinde tavuk, inek ve keçi besliyorsa, Dalaman Çayı etrafı set yapılmadığı için taşması normaldir. Daha önce vatandaşlarımız afet yardımlarından faydalanmak için yetkili mercilere müracaat etmişler. Bu müracaatlardan sonra köye inşaat yasağı getirilmiştir. Aslında Dalaman Çayı’nın taşması normaldir. Çünkü şiddetli yağmurlar nedeniyle derelerden akan sular çayda birleşmektedir. Bu günde bir haftadır yağan yağmurlar nedeniyle Dalaman Çayı taşmıştır. Bazı evlerin içine girmesine rağmen can ve mal kaybı yaşanmadı. Sadece yollardan geçerken vatandaşlarımız zorluk çekmektedir” dedi.