Bilgiler

 : 
on 2008/12/29 22:40:00 (1387 okuma)

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Ormanların Ülkenin Doğal Zenginliği ve Millî Servet Olduğunu Belirterek, Yangınlarla Mücadelede Bütün Kişi ve Kuruluşların Görev ve Sorumluluğu Bulunduğunu Hatırlattı.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, ormanların ülkenin doğal zenginliği ve millî servet olduğunu belirterek, yangınlarla mücadelede bütün kişi ve kuruluşların görev ve sorumluluğu bulunduğunu hatırlattı.
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde yapılan toplantıda, 2008 yılında orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları değerlendirildi.
Vali Altıparmak, 2008 yılında çıkan orman yangınlarının söndürülmesinde, çevre belediyelerin ve diğer kamu kuruluşlarıyla askeri birliklerin büyük desteğini ve yardımını gördüklerini ifade ederek teşekkürlerini iletti.

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın ise, bu yıl çok sıcak ve kurak bir yaz geçtiğini vurguladı.

Aydın, ''Bu durum, orman yangınlarıyla mücadele açısından çok riskli bir ortam oluşturdu. Yaz boyunca 24 saat alarmda bekledik. Yangınları hızlı ve etkili müdahalelerle söndürdük. Bizi en çok korkutan ise orman işçileri, teknik elemanlar ve basın mensuplarının alevlerin arasında kaldığı Yılanlı yangını oldu.'' dedi.

Muğla'daki yangınların yüzde 20'sinin yıldırım, yüzde 54'ünün ihmal ve dikkatsizlikten çıktığını, yüzde 26'sının ise kasıtlı çıkarıldığını aktaran Aydın, ''Bu yıl yangınların yüzde 86'sı, saat 10.00 ile 20.00 arasında çıktı. En çok yangın da ağustosta meydana geldi. Orman yangınları açısından temmuz, ağustos ve eylül ayları büyük risk taşıyor.'' şeklinde konuştu.

Muğla'daki ormanların, 38 yangın kulesinden 24 saat gözetlendiğini belirten İbrahim Aydın, ''Bu yıl Marmaris'te pilot olarak bilgisayarlı görmeye dayalı yangın bulma sistemi hayata geçirildi ve başarılı oldu. Dört kameranın kullanıldığı sistem sayesinde, ormanlık alandaki duman ve ateşi anında görüyoruz. 2009'da da Bodrum ve Milas'taki ormanlık alanları kameralarla gözleyeceğiz. Sistem, dumanı en geç 25 saniyede fark ediyor.'' diye konuştu.

Aydın, 2008 yılındaki orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında önceki yıllara göre büyük başarı sağlandığını belirterek, Muğla'da 2005'te çıkan 326 yangında 3 bin 462 hektar, 2007'deki 415 yangında bin 531 hektar orman yandığı halde bu yıl 347 yangında 683 hektar alanın yandığı kaydetti.

Muğla Orman Bölge Müdürü, 2008 yılındaki orman yangınlarıyla mücadele ve yangın söndürme çalışmalarında 36 milyon YTL harcandığını, sezon içinde bin 781 yangın işçisi ve 280 teknik elamanın görev yaptığını, söndürme çalışmalarında dört helikopter, üç uçak ve 95 arazözün kullanıldığını kaydetti.

Öte yandan, Aydın, müdür yardımcıları, koruma şube müdürü ve teknik elemanların da arasında bulunduğu 15 kişiye, 2008 yangın sezonunda gösterdikleri üstün başarıdan dolayı Vali Altıparmak tarafından takdirname verildi.

Toplantının ardından orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında 2008 yılında görev yapan ve yeni satın alınan söndürme araçları basın mensuplarına tanıtıldı.