Bilgiler

 : 
on 2008/12/12 14:50:19 (808 okuma)

Halk arasında "tüpgaz" adıyla bilinen (sıvılaştırılmış petrol gazı) LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır.
Doğalgaz veya ham petrolden arıtılan LPG çelik tank veya depolarla basınç altına alınarak likit ve gaz halinde tüketiciye sunulur.


Gazın bileşimi %70 bütan, %30 propandır.
Temiz ve çevre dostu bir yakıt olan LPG, yandığında egzoz gazı, karbonmonoksit gibi çevreyi kirletici gazlar çıkarmaz, kül bırakmaz.
Gaz halinde yanma odasına gelen LPG diğer yakıtlar gibi asit ve karbon atığı bırakmadığı için motorun daha verimli çalışmasını sağlar.
LPG aynı zamanda Otomobillerde yaygın olarak kullanılan "çevre dostu" bir yakıt. Benzinli ve dizel motorlara göre daha düşük egzoz emisyon değerlerine sahip olduğu için otogaz, çevre bilinci gelişmiş ülkelerde "temiz ve alternatif bir yakıt" olarak hem çevreci hemde ekonomik yönü ile tercih ediliyor.
Otomobillerde kullanılan LPG benzine nazaran %10 daha yüksek oktan değeri taşımaktadır.
Bu yüksek oktan sebebi ile daha verimli çalışma gözlenebilir.
Olası sızıntı ve kaçak durumlarının algılanabilmesi için rafineriler bu ürünü Etil Merkaptan ile kokulandırırlar.


Otomotiv Sektöründe LPG


1930 lu yıllardan beri otomotiv sektöründe kullanılan LPG gelişen teknoloji ve yeni nesil araç motorlarına uyum sağlamayı başarmış alternatif yakıt olarak kullanımı gerek çevreci gerekse ekonomik olması sebebi ile yükselen bir grafik sergilemektedir.
Yalnız otomotiv sektöründe değil deniz motorlarında, motorsikletlerde de kullanılmaya başlamış bazı üretici markaların standart fabrika üretiminde müşterilerine seçenek olarak sunulmuştur.
Dünya standardı olan ECER 67-01 standartları 2005 ağustos ayından itibaren ülkemizde de uygulanmaya başlamış olup ülkemizde montajı yapılan ürünler ve markalar yetkili kurumlar denetiminde güvenli bir şekilde piyasaya sunulması ve bu standartlarda montaj yapılması sağlanmıştır.
Bu standartta da yine yüksek güvenlik önlemleri ön planda tutulmuştur.
Sonuç olarak çalışan sistemin kaynağı olan LPG EPDK tarafından yapılan çalışmalar ile standarda getirilerek daha verimli ve sorunsuz çalışan bir sistem sahibi olmamıza yardımcı olacak şartları uygulamaya geçirmiştir.
İnanıyorumki LPG sektöründe Avrupa ülkelerindeki bilinçli LPG kullanımı ülkemizdeki bu çalışmalar ile daha iyi düzeye gelecektir.